HD9.us

Ora News – Fushata falas, Luzi: Vendimi i paligjshëm, prevalon kodi zgjedhor


Time: 02:20

Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UT

Ish-Kryetarja e Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve, Lefterie Luzi, shprehet se ligji që detyron mediat të trasmetojnë fushatë falas, bie ndesh me Kodin Zgjedhor. Nga studio e emisionit ?Ekopolitikë? të Aurora Sulçes, Luzi deklaroi se kodi zgjedhor qëndron më lart në hierarkinë e akteve ligjore. Vendimi, rrjedhojë e marrëveshjes Rama-Basha, ka shkaktuar debate të forta mes të ftuarve në ?Ekopolitikë?.
Pasi 10 televizone i drejtuan Komisionit Qendror të Zgjedhjeve për të kundërshtuar vendimin e partive për të transmetuar reklama falas, ish-kryetarja e KQZ-së, Lefterie Luzi, e konsideron të paligjshëm vendimin.
Sipas saj, ai bie ndesh me kodin zgjedhor, që qëndron më lart në hierarkinë e akteve ligjore sesa një ligj i thjeshtë. Kjo çështje ka shkaktuar debate të forta në emisionin ?Ekopolitikë? të gazetares Aurora Sulçe.
Lefterie Luzi: Në rastin të cilin ne e kemi, parashikimin që është bërë në ligjin për partitë politike dhe në kodin zgjedhor, këtu ka probleme. Sepse nuk është nga pikëpamja tekniko-legjislative një parashikim i një ligji për partitë politike, një ligji që është një ligj që e ka bërë një parti politike për shumë të tjera të dalë mbi kodin zgjedhor që është një kod i kaluar në Parlament me 3/5. Nuk shkon, ka hiearki aktesh, ku kodi zgjedhor prevalon mbi ligjin për partitë politike.

Për më shumë lexoni në: http://www.oranews.tv/vendi/fushata-falas-luzi-vendimi-i-paligjshem-kodi-zgjedhor-prevalon-mbi-ligjin/

DMCA: This video direct showing from Dailymotion using API. we do not store any data on our server. All data direct showing from Dailymotion. If you delete this video from Dailymotion video not showing here. We do not accept any dmca report. If you want to report this video Click here to report This videos on Dailymotion.
Download video
Download Mp4 1080p
Download as Mp3
Related videos
Ora News – Shqiptarët në NASA, kërkojnë votën e publikut për të qënë fitues
Ora News – Shqiptarët në NASA, kërkojnë votën e publikut për të qënë fitues
Time: 01:51
Në Dibër vrasin vajzën shtatzënë, familjarët tentuan ta fshehin krimin në varr
Në Dibër vrasin vajzën shtatzënë, familjarët tentuan ta fshehin krimin në varr
Time: 01:06
Ora News – KLGJ, emrat e kandidatëve që plotësojnë kushtet dhe kush jo
Ora News – KLGJ, emrat e kandidatëve që plotësojnë kushtet dhe kush jo
Time: 01:04
Doksan Dushku lihet në burg: S'jam penduar që vrava vajzën, më ç'nderoi
Doksan Dushku lihet në burg: S'jam penduar që vrava vajzën, më ç'nderoi
Time: 01:40
Fier, ulet numri papunësisë, Vruzhaj: Brenda tre muajve janë pushuar 287 persona
Fier, ulet numri papunësisë, Vruzhaj: Brenda tre muajve janë pushuar 287 persona
Time: 01:41
Rreziku nga mishi i përpunuar, Shoqata e Konsumatorëve: Reduktoni konsumin- Ora News
Rreziku nga mishi i përpunuar, Shoqata e Konsumatorëve: Reduktoni konsumin- Ora News
Time: 01:33
Vrau me 8 plumba vajzën shtatzënë,
Vrau me 8 plumba vajzën shtatzënë, "burg pa afat" për Doksan Dushkun
Time: 00:51
Projekti
Projekti "Shqipëria solidare" Fier, rritje e numrit të grave që fuqizohen ekonomikisht
Time: 01:28
Dibër, vrasin vajzën, familja e fshehu si vdekje natyrale, policia ndalon varrimin
Dibër, vrasin vajzën, familja e fshehu si vdekje natyrale, policia ndalon varrimin
Time: 01:04
Dibër, vrasin vajzën, familja e fshehu si vdekje natyrale, policia ndalon varrimin
Dibër, vrasin vajzën, familja e fshehu si vdekje natyrale, policia ndalon varrimin
Time: 01:18
Kukës, Dekorohet gjyqtarja që vari poetin Havzi Nela, bashkëshortja: Të tërhiqet vendimi!- Ora News
Kukës, Dekorohet gjyqtarja që vari poetin Havzi Nela, bashkëshortja: Të tërhiqet vendimi!- Ora News
Time: 01:11
Vrau me 8 plumba vajzën shtatzënë, i ati në gjyq: S' jam penduar
Vrau me 8 plumba vajzën shtatzënë, i ati në gjyq: S' jam penduar
Time: 01:05
Create Your Own Site
Wapkiz.Com
Home | Youtube | Dailymotion | Music | DMCA | Contact us

0.34701895713806

bot....!